BreakDance:
Kolébkou break dance (jak již název sám vypovídá, nejedná se o nic jednoduchého) je Amerika. Konkrétně se píše rok 1969 a rádiím vládne hit Jamese Brovna(interpret se známou písní „I feel good“) Get on the good foot. Celé desetiletí se break dance vyvíjel samostatně a až na počátku let osmdesátých došlo k jeho zařazení mezi hiphopovou kulturu. Break dance je akrobatický Hiphopový tanec. Na počátku breakingu tanečníci používali zejména Toprock, Uprock a Footwork. Hlavně Uprock je velmi oblíbený pro svůj původ v bojových uměních. Dnes se hlavně používají Power moves(točení), které jsou fyzicky náročnější, ale zato velice efektní. Poslední dobou se začínají využívat prvky z Brazilske bojové techniky zvané kapoeira a to hlavně Freeze a některé velmi efektní akrobatické skoky. Dnes už nezbývá než kroutit hlavou nad tím, co tanečníci Break Dance na tanečních parketech převádějí.
Taneční prvky:
- Footwork – tanečník je na všech čtyřech a dělá různé prvky na zemi.
- Freezes – různá zastavení v krkolomných pozicích. Většinou se dotýkají země pouze ruce.
- Power moves – nejznámější projev breakingu. Zahrnuje veškeré točivé pohyby, část přejatá z gimnastiky – například točení na hlavě, vrtulník, želva, vzdušná kola, air tracky atd.
- Toprock – základní krok prováděný na nohách. Každý tanečník má svůj styl.
- Uprock – krok používaný při náznaku souboje, vypadá jako akční scéna z kung-fu filmu.
- Akrobatics – akrobacie velice podobná jako ji známe z gymnastiky, nedbá ale na přesnost spíš na design a nejvychytanější prvky.
Každý tanečník (b-boy) nebo tanečnice (b-girl) má vlastní styl a vlastní taneční prvky. Vymýšlení nových prvků vyžaduje značnou dávku fantazie a kreativity, což je jakousi „výzvou“ pro každého tanečníka.
Často je také s breakdance spojováno přehnané nebezpečí, ale zkušení tanečníci potvrzují, že zranění tu hrozí podobné, jako u spousty jiných sportů. A například bojové sporty na tom v tomto ohledu bývají ještě o dost hůře.
Historie:
Uprock byl vůbec první formou breakdance, který nesl znaky bojového umění.Z tohoto důvodu působil velmi agresivně; s postupem doby se ale při tomto tanci stále více využívaly hladké pohyby a vlnění, takže vznikl nový směr zvaný popping, který okamžitě získal velkou popularitu u mládeže a stal se diskotékovým hitem. Mezi další směry, které breakdance ovlivnily, se může zařadit třeba freestyle, který sdružuje prvky zahrnující pády a točení. Dalším novým směrem, kterým se skupina tanců breakdance rozšířila je footwork, při kterém tanečníci používají ruce k podepření těla, tímto trikem si uvolňují nohy a chodidla, která posléze použijí pro gymnastické prvky, vlečení nohou a různá přetáčení.
Dnes jsou základními prvky breakdance jako širokého tanečního stylu toprock, uprock, footwork, power moves a freeze. V současné době přebírá breakdance prvky i z bojového tance capoera.